Wychowanie papugi jest możliwe.
Wiele osób nie wierzy, że można nauczyć ptaka pewnych zachowań, ale specjaliści udowadniają, że różne gatunki bardzo szybko się uczą. Jednak nie wszystko przychodzi od razu. Właściciel musi wykazać się cierpliwością oraz konsekwencją a także znajomością behawioru. To wymaga zapoznania się z różnego rodzaju poradnikami a także blogami hodowców papug, którzy opisują swoje własne doświadczenia w tym temacie.
Psychika ptaków jest znacznie bardziej skomplikowana niż mogłoby się nam wydawać.
Często bagatelizujemy fakt, że zwierzęta są inteligentne a niekiedy uczą się niektórych schematów postępowań obserwując ludzi. Odpowiedź na pytanie jak wychować papugę jest złożona i obejmuje nie tylko aspekt jak powinno się obchodzić ze zwierzęciem, ale również jakie opiekun musi spełnić warunki by ptak czuł się dobrze na swoim terytorium. Zwierzę, które czuje się prawidłowo we własnym otoczeniu będzie łagodniejsze i łatwiej przyjdzie mu słuchanie opiekuna. Natomiast zestresowany ptak, który wykazuje zaburzenia kompulsywne na przykład autoagresję polegającą na wygryzaniu piór absolutnie nie będzie reagował na jakiekolwiek próby właściciela związane z nauką.
To czy papuga będzie chciała dać się oswoić zależy już od pierwszego etapu jej życia.
Ptaki, które są odchowywane ręcznie przez ludzi zaraz po wykluciu znacznie szybciej nawiązują nić porozumienia z człowiekiem. Wtedy kształtują się pierwsze zachowania i jeśli na samym początku hodowca postąpi nieprawidłowo i na przykład za późno wyjmie pisklę z gniazda to może się okazać, że wychowanie papugi będzie wręcz niemożliwe. Dlatego warto nabywać zwierzęta tylko ze sprawdzonych hodowli. Najlepiej przeczytać opinie w internecie o danym sprzedawcy. Osoby, które kupiły papugę od konkretnego ogłoszeniodawcy i miały z nią później problemy zdrowotne lub behawioralne z pewnością nie omieszkają napisać o tym na forach lub stronie hodowli. Tylko w ten sposób można uchronić się przed zakupem skrzywdzonej papugi.