Drapak dla kota – dlaczego należy go kupić?

Kot drapiący meble lub drzwi od pokoju, to norma. W ten sposób zwierzę pozostawia swój zapach. Takie zachowanie może jednak generować niepotrzebne koszta. To dlatego należy wybrać odpowiedni drapak, który pomoże mu skoncentrować swoje zachowanie w jednym miejscu.

Drapak dla kota – dostępne rodzaje

Wybierając drapak można być zaskoczonym tym, że do dyspozycji jest tak szeroki wybór. Wystarczy wejść na https://dlakociarzy.pl/k/wszystko-dla-kota/drapaki-dla-kotow/, aby obejrzeć kilka podstawowych propozycji. Wśród dostępnych rodzai znaleźć można drapak:

  • kartonowy – wykonany z ekologicznych materiałów. Po zużyciu, resztki drapaka będzie można umieścić w pojemniku przeznaczonym na papier. Wyróżnia się lekkością i niewielkimi rozmiarami;
  • słupek – niewielkich gabarytów. Są bardzo łatwe do złożenia;
  • z budką – jest to rozbudowana wersja słupka, która posiada dodatkowe miejsce odpoczynku dla kota. Korzystając z niego, nie trzeba będzie myśleć o tym, aby kupować kotu dodatkowe legowisko;
  • wielopoziomowy – wysoki drapak, który zajmuje sporo miejsca, więc nie każdy może pozwolić sobie na zakup. Jednak tak duży drapak stanie się swoistym placem zabaw dla domowego pupila;
  • z kocimiętką – dostępna w wersji suszonej, będzie w stanie sprawić, że łatwiej będzie namówić kota do drapania tylko i wyłącznie w tym miejscu;
  • płaski – dają możliwość montażu na ścianie lub też położenia na podłodze.

Jak wybrać idealny drapak dla kota?

Każdy posiadacz kota z uwagą podchodzi do wyboru karmy dla swojego pupila, aby mieć pewność, że na co dzień dostarcza mu odpowiednich makro i mikroelementów wspierających organizm.

Tak samo dużo uwagi należy poświęcić na nowoczesny drapak dla zwierzęcia. Drapaki muszą być wykonane z materiałów, które są przyjazne dla kota. Tym bardziej że oprócz drapania, kot może również coś ugryźć. W szczególności, jeżeli będzie on miał do czynienia ze zwisającymi swobodnie elementami.

Ważna jest również stabilność drapaka. Należy pod uwagę wziąć bezpieczeństwo zwierzęcia. W szczególności, że nie brakuje dużych kotów w polskich domach. Przed wyborem takiego elementu, należy zwrócić uwagę na upodobania kota. Jakie do tej pory powierzchnie zdarzyło mu się drapać: skośne, poziome, pionowe? A może wszystkie naraz?

Bez drapaka do ostrzenia pazurków, nie warto myśleć o zakupie kota. Drapanie to dla kota taka sama czynność, jak szczekanie dla psa. Po prostu nie da się zwierząt tego oduczyć.

Drapanie jako naturalna rzecz dla kota

Już niejedna osoba robiła wszystko co może, aby oduczyć swojego domowego pupila ostrzenia pazurów na domowych rzeczach. Jest to rzecz niemożliwa. Wszystko bowiem dlatego, że dla kota jest to rzecz naturalna. Każdy właściciel mruczka musi mu to umożliwić.

Koty drapią ponieważ w ten sposób oznaczają swój teren, relaksują się i odprężają. Pomaga im to również zadbać o kręgosłup i rozciąganie. Jak więc widać, drapak jest w stanie zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby zwierzęcia.

Gdzie ustawić drapak dla kota?

Chcąc mieć pewność, że kot faktycznie będzie z takiej konstrukcji korzystał, należy ustawić go w odpowiednim miejscu. Należy postawić na tą część domu, która pozwoli na obserwację terytorium (w szczególności, jeżeli będzie to drapak wyposażony w legowisko). Kot przebywając na legowisku chce czuć się bezpiecznie, dlatego należy zrezygnować z miejsc przechodnich.

Piłeczki, sznurki i inne elementy są wskazane na drapaku. Pozwolą one kotu się dobrze bawić i jednocześnie zaspokoić swoje naturalne instynkty. Bez szkody na meblach i innych elementach wchodzących w wyposażenie domu.