Ile kosztuje jaszczurka? Gatunki dla początkujących

Jaszczurki domowe to zwierzęta cenione zarówno przez doświadczonych, jak i początkujących terrarystów. Ile kosztują gatunki, które najlepiej nadają się na początek? Sprawdź to!

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z terrarystyką, dobrym pomysłem będzie zakup jednego z prostszych w utrzymaniu gatunków. Jaszczurki hodowlane polecane początkującym są zazwyczaj łatwodostępne. Ale co z ich ceną? W większości przypadków o wiele większym wydatkiem jest zakup zbiornika oraz całej wprawki. Koszta zwierzęcia jednak również mają znaczenie. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej lubianych gatunków dla początkujących wraz z ich średnią ceną oraz krótką charakterystyką.

Ile kosztuje agama brodata?

Agama brodata to popularna jaszczurka domowa, której cena waha się od 200 do nawet 2 000 złotych. Na ostateczny koszt zwierzęcia wpływa jego płeć, wiek oraz umaszczenie. Im rzadszy okaz, tym więcej będzie trzeba zapłacić za niego w hodowli.

To duże jaszczurki domowe. Największe osobniki osiągają nawet 55 cm wraz z ogonem i ważą około 500 gramów. Agamy brodate są jaszczurkami dziennymi, dlatego potrzebują oświetlenia UVB 10%, które może być w formie świetlówki lub metahalogenów. Oświetlenie powinno świecić przez około 12 godzin dziennie. Temperatury w terrarium powinny wynosić około 23°C w nocy, 25°C. Terrarium dla dorosłej agamy brodatej musi mieć minimalne wymiary 120 x 60 x 60 cm. Powinno zawierać półki i miejsca zacienione.

Agama brodata to wszystkożerny gad, który głównie żywi się owadami i roślinami. Podstawowym pokarmem owadzim są świerszcze i karaczany. W terrarium powinien znaleźć się również pojemnik z wodą dla agamy. Jako podłoże hodowcy najczęściej używają piasku lub wiórów kukurydzianych, które doskonale sprawdzają się w przypadku tego gatunku jaszczurki.

Ile kosztuje gekon lamparci?

Gekon lamparci jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków domowych jaszczurek. Koszt zwierzęcia w renomowanej hodowli waha się od 200 do nawet 900 złotych. Zdecydowanie droższe są gady o lepszej genetyce i rzadkim ubarwieniu.

Ubarwienie gekonów lamparcich może być różnorodne: od żółto-beżowego do pomarańczowego lub brązowego, co pozwala im doskonale kamuflować się w swoim naturalnym środowisku.

Podobnie jak gekon płaczący są gatunkiem nocnym. Terrarium dla gekona lamparciego musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, które naśladują ich naturalne środowisko. Temperatura w dzień powinna wynosić od 26°C do 30°C, a w nocy spadać do około 22°C.

Co jedzą jaszczurki tego gatunku? Gekony lamparcie są wszystkożerne. Ich dieta powinna składać się z głównie z żywych owadów, takich jak świerszcze, karaczany, mączniki, a także larwy moli woskowych. Uzupełnieniem diety mogą być owoce i warzywa, takie jak mango, brzoskwinie, marchew czy dynia, ale powinny być podawane tylko od czasu do czasu, aby zapobiec nadwadze.

Ile kosztuje anolis zielony?

Anolis zielony, zwany również bazyliszkiem cieszy się dużą popularnością początkujących terrarystów. Te małe jaszczurki domowe kosztują średnio około 100 złotych, przy czym samice sa nieco droższe od samców. Często hodowcy oferują parkę w niższej cenie.

Anolis to jaszczurki dziennie, które pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i preferują życie wśród roślinności. W ich terrarium temperatura w dzień powinna wynosić od 24°C do 29°C, a w nocy spadać do około 21°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie około 60-70%.

Anolisy zielone są wszystkożerne, co oznacza, że ich dieta powinna zawierać zarówno żywe owady (świerszcze, karaczany, muchy owocówki), jak i warzywa i owoce, takie jak marchewka, jabłko czy banan. Ważne jest zapewnienie im różnorodnej diety, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze.

Ile kosztuje kameleon jemeński?

Z grupy kameleonów najbardziej polecany początkującym jest kameleon lamparci. Ile kosztuje kameleon tego gatunku? Za młodego osobnika musimy zapłaci od 120 do 350 złotych. Tak jak w przypadku innych gadów znaczenie ma genetyka i kondycja zwierzęcia.

Wygląd kameleona jemeńskiego wyróżnia się charakterystycznym czubkiem na głowie oraz wysuwającym się językiem, którym łapie swoją zdobycz. Ich ubarwienie jest niezwykle zmienna i może obejmować odcienie zielonego, brązowego, żółtego czy nawet niebieskiego, w zależności od nastroju, temperatury i otoczenia.

Kameleony jemeńskie to gady domowe, które są gatunkiem aktywnym w ciągu dnia. Temperatura w terrarium dla kameleona powinna wynosić od 26°C do 30°C w dzień, a w nocy spadać do około 20°C. Wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie około 50-70%.

Kameleony jemeńskie są wszystkożerne, jednak najchętniej spożywają ruchliwy pokarm żywy. Ich dieta powinna składać się przede wszystkim z żywych owadów, takich jak świerszcze, karaczany, mączniki, larwy mącznika i inne. Warto zapewnić im również dostęp do roślin zielonych a od czasu do czasu również do owoców.

Jaszczurki domowe – ceny. Podsumowanie

Wiesz już ile kosztuje jaszczurka domowa idealna dla początkujących. Warto jednak pamiętać, że terrarystyka to dosyć kosztowne hobby. Nawet najtańsze gatunki wymagają właściwych warunków. Niezbędne jest odpowiednie terrarium z wyposażeniem oraz zbilansowany pokarm, dopasowany do potrzeb gatunku. Jeżeli masz wątpliwości co do żywienia i utrzymania zwierzaka, wskazana jest rozmowa z doświadczonym hodowcą lub wizyta u lekarza weterynarii, który specjalizuje się w zwierzętach egzotycznych.